איך מנטור עסקי יכול לשפר העסק שלך?

מנטור עסקי

הכרנו פעם אדם, אשר החליט לנסוע לחו"ל, לטירה של בחור, שלדבריו היה מיליארדר. מדובר היה בתהליך שארך שבוע, בטירה של אותו איש מיליארדר, וכל הנוכחים (אשר שילמו כדי להשתתף) התבקשו ללבוש חליפות "בהתאם למעמד", לכאורה. 

כרטיס הכניסה לטירה, לזמן המשותף עם "המנטור" עלה בסביבות 100,000 ₪, לשבוע. מדוע הוא החליט לשלם סכום כזה עבור "חופשה" של שבוע? זאת, כי הוא הבין את ערך המנטורינג, כל שכן, של מנטור עסקי, וכיצד זה יכול לסייע לו לגדול בנתיבים שהוא בחר.

מה ערכו של מנטור עסקי?

יצא לנו לדבר עם אותו אדם, מפסקת הפתיחה – ולדעתו, מנטור עסקי הוא הדרך הכי חזקה לגדול במהירות וביעילות בעולם העסקים. לדבריו, יש למצוא מנטור עסקי בהקדם האפשרי, לשלם לו, ולעשות מה שאפשר על מנת לקבל את הידע, ההדרכה, האפשרות להיחשף לאנרגיה שלו, לקשרים שלו ולדרכי החשיבה שלו. 

אמנם, אנחנו לא תמיד צריכים מנטור עסקי כי אנחנו בהחלט יכולים לגלות את הגלגל האישי שלנו בעצמנו, להבין איך עושים דברים לבד. ועם זאת, מנטור עסקי יכול להחזיק בכל מיני מפתחות ופשוט להעניק לנו אותם ברגע שאנחנו רוצים אותם. וזה, חבריי לכתבה, יכול להיות מאוד, מאוד שימושי.

קשר עם מנטור עסקי זה לא קשר של סיפוק מידי. זה לא "תלחץ על כפתור ותקבל את הג'אקפוט". מדובר אפוא בקשר של חניכה לשלב חדש של הוויה והתנהגות. המנטור מייצג רמת חשיבה גבוהה יותר, צלולה יותר, קרובה יותר "למקור". 

והחניך, או "המנטיי" (כך קוראים לצד השני של מערכת היחסים עם מנטור עסקי), שואף לגלות את עצמו, ולהתקרב אל עצמו – כדרך הכלים והתבונות השונות שהמנטור מנגיש לו. על כן, מדובר במערכת יחסים של גדילה, צמיחה ולמידה. במקרה זה, ספציפית – במישור העסקי.

אני מזמין אתכם לעשות את הצעד הראשון בשיחת ייעוץ ללא התחייבות

האם יזמים יכולים לקבל ערך ממנטור עסקי?

יש שיגידו, כי יזמים הם יזמים. הם יעשו, הם יפלו, הם יקומו – הם ימצאו את עצמם. וזה נכון. אנחנו בהחלט יכולים לחשוב על מספיק אנשים שמצאו את דרכם גם בלי מנטור עסקי. ואילו, בהינתן כך שהם מצאו את עצמם ומתחשק להם להעניק מחוכמתם וידיעתם לאנשים אחרים – הם בעצם יכולים להפוך לכדי מנטור עסקי. ובכך, לסייע לאנשים אחרים למצוא את עצמם, ביתר קלות. 

כלומר, גם אלו שהצליחו בלי – יכולים לסייע לאנשים שרוצים להצליח בלי, או עם סיוע. כשהנקודה היא, שהמצליחנים מעבירים הלאה את עקרונות ההצלחה. לעתים העקרונות הללו כבר ברורים בתוכנו, ו/או אנחנו מגלים את הגרסה המיוחדת והייחודית שלנו עבורם. ולעתים, זה נחמד שיש "אנשים מבחוץ" אשר מהדהדים ומשקפים לנו אותם. ולו, בדרך בה הם נושמים וחיים את חייהם, שלא נאמר – הדרך בה הם משקפים לנו את עצמנו.

הסתכלנו קצת ברשת ושמענו כי מארק צוקרברג קיבל מנטורינג מסטיב ג'ובס. סטיב ג'ובס קיבל מנטורינג מאדם בשם מייק מרקולה. אריק שמידט היה מנטור ללארי פייג' וסרגיי ברין. וכן הלאה. מדובר אפוא ביזמים שהמציאו את הגלגל בהרבה תחומים – או לפחות, גילו את הוורסיה הייחודית שלהם עבור הגלגל שלהם. וגם להם, הייתה מערכת מנטורינג. 

מנטור עסקי לא אמור לך מי אתה, מה נכון לך, מה אתה מסוגל ומה לא. מנטור עסקי אמיתי יכול להוות מעין מקור אור, שמסייע לך לראות את עצמך יותר טוב.

מנטור עסקי כמדריך רוחני עבור העסק

הדרכה רוחנית מאת מנטור עסקי?

סיבה נוספת לשקול מערכת יחסים עם מנטור עסקי היא העברת הניסיון / הפרספקטיבה. מנטור עסקי נוטה להיות אדם שכבר הגיע להצלחות כאלה ואחרות, ויש לו פרספקטיבה על נקודות מסוימות בדרך.

ככל שהפרספקטיבה שלו יותר מדויקת וצלולה, והוא יותר מבין את החוויות שלו – כך הוא יכול לעזור לאנשים אחרים להתמצא בדרך. זה שמישהו הצליח, לא בהכרח אומר שהוא מבין למה הוא הצליח, או איך הוא עשה זאת. אך אם הוא גם הצליח וגם מבין בדיוק, בבהירות ובאופן מזוקק את הסיבה לכך ויכול לעזור לאנשים אחרים לראות את עצמם בדיוק רב יותר עקב תובנותיו – הרי שזה בעל ערך עד מאוד.

כמובן, על כל מנטיי לזקק את הפרספקטיבה של עצמו בחייו – ועם זאת, אורו של המנטור יכול לסייע בראייה והתבוננות עצמית, וזה יכול לסייע בפיתוח הפרספקטיבה האינדיבידואלית של המנטיי. פרספקטיבה יכולה להיות עניין כה חשוב, כי היא כמובן יכולה להשפיע על מחשבות, רגשות והתנהגויות. כלומר, על הדרך בה אדם מתהווה בעולם. מצב הווייתו והתנהגותו. 

על כן, על תפקודו והצלחותיו השונות. פרספקטיבה מדויקת ומזוקקת בצלילותה, יכולה לסייע להבין ולפרש דברים נכונה ועל פי כן לקבל בחירות יותר רלוונטיות לאותו אדם.

מאמרים נוספים

הדרכה ותשאוב פרקטיים ממנטור עסקי?

מעבר לצד הרוחני והפסיכולוגי של העניין – מנטור עסקי יכול לסייע גם בפן הפרקטי. זאת כדרך ייעוץ מעשי בעניינים שונים, חיבורים לאנשים במאסטר מיינד שלו, נטוורקינג, הפנייה לספקים ומקורות וכן הלאה. 

כך שאם רוצים לעשות איזשהו קפיצה פרקטית ומעשית מסוימת ורוצים גישה מהירה "למשאבים", ו/או לאפשרויות מסוימות – יכול להיות שאדם שכבר נמצא במרחבים הללו יכול לסייע עם החיבורים הנכונים. למעשה, יכול מאוד להיות שהוא מאוד ישמח לעשות זאת ולתמוך בהצלחה השופעת של המנטייס שלו. כן, צורת הרבים הלועזית של מנטיי זה מנטייס, למיטב ידיעתנו. 

ראית, הרי שכתבה זו כבר עלולה להרחיב את אוצר המילים שלך – למקרה שהמילים הללו לא היו קודם לכן באמתחתך.

הדרכה רוחנית מאת מנטור עסקי

תמיכה ברמת האמונה?

סיבה נוספת, לשקול לעבוד עם מנטור עסקי הוא אפקט המגדלור בסערה. נניח שיש ספינה שרועדת עם הגלים, וזזה איתם ממקום למקום. מדובר בסערה, שהקפטן חווה כקודמותיה, או אפילו לא חווה כקודמותיה. ועם זאת, גם אם לקפטן יש אמונה שהכל יהיה בסדר ואפשר פשוט לנווט קדימה בלי להילחץ – אין לו וודאות מוחלטת בכך. אולי הוא טרם מחזיק באמונה הנכונה, אולי יש לו "אמונות מגבילות", אולי הוא חדש וחסר ניסיון והוא לא יודע למה לצפות.

אך מנטור עסקי שכבר יודע, שכל מה שצריך לעשות במצבים כאלו זה פשוט לקבל החלטה נכונה ולנווט לחוף מבטחים – יכול להיות מעין מגדלור. מקור אור, שהקפטן יכול לראות, ולהבין היכן נמצא חוף המבטחים ופשוט לנווט אליו. הקפטן עדיין עושה את הבחירות שלו, אך לפתע הוא נזכר ומבין שיש לו את היכולת להשפיע על נתיב הספינה אם הוא "ייקח את עצמו בידיים", יאמין בעצמו ויעשה מה שצריך כדי להגיע למחוז חפצו.

ובכך, גם אל מול ספק, חששות, דאגות וחוסר אונים – מנטור עסקי יכול לספק רוח נאמנה ויציבה של פשטות, תבונה ואמת. זה לא אומר שכל מנטור עסקי יודע ומבין "אמת" באופן אוטומטי, אך בנקודות בהן מילותיו ותבונתו אכן מדויקת, או מדויקת מספיק – הרי שזה נקודות שיכולות להוות דגל השראה, כבאנר המורם אל על של מלך אל מול צבאותיו – נקודות בהן הקפטן יכול להתמלא בביטחון. בידיעה. באמונה. ולדעת, שזה לחלוטין תלוי בו, ויש לאן לשאוף ויש לאן להמשיך.

ובכך, גם במצבים של אי ידיעה, יש אפשרות לנווט לאי מבטחים. וזאת, כי המנטיי לא מוותר. לא מחזיק באשליה שהכל אבוד, שאין דבר שהוא יכול לעשות. הוא מתעורר, ומבין שהרבה כן תלוי בו – שיש הרבה שהוא כן יכול להשפיע עליו – אז הוא בהחלט יכול פשוט לעשות את זה.

שלומי גבאי
שלומי גבאי

יועץ עסקי המלווה חברות ועסקים מסקטורים מגוונים במטרה להפוך אותם לרווחיים ומובילים בתחומם.

מאמרים נוספים

אודות שלומי גבאי

שלומי גבאי, יועץ עסקי המלווה חברות ועסקים מסקטורים מגוונים במטרה להפוך אותם לרווחיים ומובילים בתחומם. בתהליך הליווי, מבצע שלומי אנליזה לעסק ברמת המאקרו והמיקרו.

למידע נוסף >>>

תוכן עניינים

דברו איתי