איך לבחור יועץ עסקי מומלץ?

איך לבחור יועץ עסקי

ייעוץ עסקי זו מלאכת ההתקדמות והגשמת היעדים. בעלי עסקים רבים רוצים לסמן "ווי" על מטרות שונות. מחזור מכירות מעל סכום מסוים. הכנסות מעל סכום מסוים. רווחים נקיים מעל סכום מסוים. וכן הלאה אינדיקטורים, שאם יגיעו אליהם – הם יידעו שהם "הצליחו", שהם הגשימו את מה שהם רצו ולמעשה הם עלו לרמה הבאה עם העסק שלהם.

במסגרת ייעוץ עסקי, אנחנו משרטטים קו בין היכן שאנחנו נמצאים כעת למקום בו אנחנו רוצים להיות. ואז מפרקים. לוקחים את הנתיב, רואים אותו על כל חלקיו ובודקים מה צריך לקרות כדי "לסמן ווי". כך שהתוצאה הסופית היא בסימן מה שהגדרנו.

אני מזמין אתכם לעשות את הצעד הראשון בשיחת ייעוץ ללא התחייבות

איזה יועץ עסקי מומלץ יכול לעזור?

יש אנשים "המגגלים" (מלשון Google) את הביטוי יועץ עסקי מומלץ, מתוך כוונה למצוא מישהו שיעזור להם למצוא את הדרך. וברוך השם, לא חסרות אפשרויות. כל אחד יכול ללמוד ייעוץ, שלא נאמר ייעוץ עסקי ולהבין פחות או יותר מה הם הרכיבים שיש להתייחס אליהם כדי להגשים הצלחה.

אלא שיועץ עסקי מומלץ באמת, יהיה זה שיידע להנחית את זה לקרקע ברזולוציה כל כך גבוהה, כך "שמי שמקבל ייעוץ" לא יידע איך לברוח מהפשטות ומהתחימה הברורה של מה שהוא שמע. במקום מושגים באוויר, דרכי פעולה כלליות – מדובר בהבנה מאוד פשוטה של מה שקורה בשטח, כמו גם בהמלצות מאוד קונקרטיות לגבי איך להתקדם.

כך שהכדור באמת עובר לידיים של בעל העסק, ואין הוא יכול לטעון שהוא לא יודע איך להמשיך או איך להגשים מטרותיו, שכן הוא מקבל הדרכה כבירה ויציבה לגבי כל נתיב שהוא חשב לחקור.

מה מייחד יועץ עסקי מומלץ?

כדי להבין קצת יותר מה עושה יועץ עסקי מומלץ עלינו להסתכל קצת בעולם המיתוסים. אחד המיתוסים הידועים, הוא זה של "מסעו של גיבור". במסגרתו, גיבור יוצא למסע כדי להציל את הנסיכה, ואולי לכבוש כמה דרקונים בדרך.

אלא שבתחילת הדרך, גם אם מדובר בגיבור מאוד חזק, חכם ובעל הצלחות קודמות – הוא לא במקום להציל נסיכות ולכבוש דרקונים. אולי חסר לו ציוד, אולי חסרה לו מפה של העולם, אולי הוא צריך אומץ, תמיכה וביטחון. אך הגיבור נחוש לעשות את מה שהוא נחוש לעשות ועל פי כן מתחיל ללכת.

לעתים ישנן הצלחות, לעתים הכישרון הטבעי והפוטנציאל הפנימי מראים פניהם והגיבור מתקדם בקצב מזהיר.

והיכן נכנס יועץ עסקי מומלץ לתמונה? שכן לא מדובר כאן בעסק של ממש. אלא שיש לזכור: תפקידו של היועץ הוא לעזור לשרטט קו ישר מנקודת ההתחלה לנקודת הסיום (שהופכת לנקודת ההתחלה החדשה באופן מידי). ועל פי כן, במיתוס "הגיבור", ישנו המנטור, היועץ הוותיק שכבר עשה את הדרך ולכן יודע כיצד לסייע לגיבור במסע.

עכשיו, נניח שמדובר במנטור שלא עשה את הדרך, אלא שיש לו רק מושג כללי לגביה. או במנטור שממש רוצה לעזור, אך הוא מעולם לא כבש דרקונים או הציל נסיכות – האם מדובר במנטור מומלץ? זה מאוד תלוי.

מצד אחד, עדיף מנטור עסקי שלא עשה את הדרך מאשר שום מנטור, רק לשם הפרספקטיבה החיצונית המבארת, בייחוד אם הוא כן יכול לספר קצת על פרקטיקות מומלצות להצלחה ולו באופן תיאורטי.

איזה ערך "המנטור" העסקי יכול להביא לתמונה?

אך מנטור מומלץ בהחלט, הוא זה שיכול להכווין את הגיבור בכל נקודה של הדרך. ולהכווין אותו היטב. מעבר ל-"קראתי פעם בספר", או "למדתי פעם בקורס" – כיוון שמדובר בהבנות אינטלקטואליות. בעוד שלמידה אמיתית היא זו שאנחנו עושים דרך הרגליים שלנו.

למידה שהעברנו אותה לגוף שלנו. שאנחנו יכולים לתקשר עם כל כובד ומלוא משקלנו, וכאשר אנחנו מדברים יש סמכות בקול שלנו. לא כי מישהו פעם אמר לנו, או שפעם הייתה לנו מחשבה שכך הם פני הדברים – אלא שלמדנו משהו והוצאנו אותו לפועל מספיק כדי לראות אם הוא נכון או לא.

ומתוך כך, יועץ עסקי מומלץ יודע אינספור ניואנסים שונים להכוונת לקוחותיו. בין אם הם רוצים להגדיל מחזור מכירות, לייעל התנהלות פיננסית, למצוא מקורות מימון הולמים (ראו גיוס משקיעים), לגייס עובדים וכיוצא בזה. כאשר מגיע הרגע לשלב הבא במסע שלהם, בין אם הם מתבקשים להציל נסיכה או לכבוש דרקונים, מנטור יכול להרחיב את התפישה שלהם על מה שהם יכולים לעשות. וזהו תפקידו של יועץ עסקי מומלץ.

על פי כן, כשאנחנו שואלים כיצד ואיך לבחור יועץ עסקי מומלץ, אנחנו שואלים – מיהו המדריך שכבר עשה את הדרך שאנחנו עשינו, שיודע לפרט לנו ברמה הניואנסים ועם זאת הפשוטה ביותר, היכן אנחנו נמצאים ולהכווין אותנו להיכן שאנחנו רוצים להיות?

איך יועץ עסקי יודע לפענח מה קורה בעסק?

כשאנחנו חושבים על תהליך עם שלומי גבאי, כמעין יועץ עסקי מומלץ, אנחנו יכולים להיווכח בתהליך העבודה שלו כדי לבדוק אם הוא יודע על מה הוא מדבר. במסגרת תהליך עבודה עם שלומי, אנחנו קודם כל פורשים בפניו מה שקורה בעסק כך שהוא לומד להכיר את פעילויות הליבה, ההון האנושי והתהליכים העסקיים הקיימים.

שכן, אם רוצים "לתקן" או לשפר משהו, עלינו לבדוק באיזה מצב הוא נמצא כדי לראות אם הוא בכלל עובד או שלא. וגם אם תהליך עסקי מסוים אכן "עובד", יכול מאוד להיות שעדיין ניתן לשפר אותו כך שיעבוד יותר טוב.

זה למעשה אחד הדברים המייחדים יועץ עסקי מומלץ, שכן הוא יכול לזהות פוטנציאלים והזדמנויות נוספות. משם, היועץ יכול להתחיל לאפיין את תהליכי העבודה, למפות תהליכים בתחומים שונים, לנתח נתונים ולזהות חוזקות וחולשות. זה למעשה חלק מהתהליך של שלומי גבאי, ובמהלכו מתרחש האפיון של מה שבאמת מתרחש.

שכן, אם נפתח טבלת נתונים בקובץ אקסל – גם אם אנחנו רואים את כל מה שקורה בעסק, זה לא אומר שאנחנו מבינים. אנחנו יכולים להתחיל לנתח כדי לראות אם העסק מפיק את כל התוצאות שהוא יכול ואף צריך להפיק בכל מחלקה, תחום ושלב של הדרך. אם כן, הכל טוב. יכול להיות שאין סיבה להתעסק עם הקיים. ואם לא, אפשר לזהות בדיוק באילו נקודות יש חולשה על מנת להתייחס אליה בהמשך.

מה מייחד יועץ עסקי שיודע את מלאכתו?

ואכן, יועץ עסקי מומלץ יודע יותר מאשר להגיד "שמשהו לא עובד", או שיש משהו לתקן – הוא גם יודע להתייחס בדיוק לנקודה שיש לתקן ובכלל לאתר אותה בתוך שלל הנתונים הקיימים.

עבור זה אפשר שאותו יועץ עסקי מומלץ מחזיק באלגוריתמים מסוימים שהוא מחיל בתהליכי הייעוץ שלו כדי לזהות נקודות חולשה, ואפשר שהוא כבר יודע באופן אינטואיטיבי ומורגש איך לנתח את שלל נתוני העסק. לכן ציינו שכשאנשים מורידים את הידיעה לרמת הגוף שלהם, יש להם מעין "אינטואיציה" כיצד לעשות את מלאכתם.

זהו כמובן השלב הראשוני במסגרת העבודה עם יועץ עסקי מומלץ, כשלאחריו מגיעים שלבים נוספים שמהותם הוא פתרון בעיות ושלל אלמנטים אחרים. לסיכומו של דבר, ניתן לבחור יועץ עסקי על בסיס החוויה שיש לנו אל מולו.

האם נדמה שהוא אדם שבע מסעות, כזה שלמד את הדרך ושופע ידע מעשי? באם כן, יכול מאוד להיות שיש לו דרך לעזור ולהרחיב את התפישה על מה שקורה. כדי לקבל את ייעוצו של מנטור וותיק בעולם העסקים, ניתן להיוועץ עם שלומי גבאי, אשר מתמחה בהגדלת שורת הרווח בארגונים כמו גם בהגעה ליעדים שהוצבו (ובכלל, יודע כיצד להציבם מלכתחילה).

שלומי גבאי
שלומי גבאי

יועץ עסקי המלווה חברות ועסקים מסקטורים מגוונים במטרה להפוך אותם לרווחיים ומובילים בתחומם.

מאמרים נוספים

אודות שלומי גבאי

שלומי גבאי, יועץ עסקי המלווה חברות ועסקים מסקטורים מגוונים במטרה להפוך אותם לרווחיים ומובילים בתחומם. בתהליך הליווי, מבצע שלומי אנליזה לעסק ברמת המאקרו והמיקרו.

למידע נוסף >>>

תוכן עניינים

דברו איתי