יועץ לעסקים מקצועי ומנוסה לפתרונות אסטרטגיים

שלומי גבאי - יועץ לעסקים

בשורה התחתונה: יועץ לעסקים יכול לעזור לך לייעל את הפעילות העסקית ואף לשנותה כליל, על מנת להגשים הצלחה עסקית. מטרתו של יועץ עסקי, היא לעזור לעסק להתגבר על אתגרים נקודתיים, להגדיל רווחים ולצמוח כעסק.

מה האתגרים בניהול עסק?

יש שיגידו שלא קל לנהל עסק קטן או בינוני, בין היתר, עקב שלל המשימות הנדרשות. יש הרבה לשים עליו עין, לפקח, למדוד ולוודא תשואה, צמיחה וגדילה. החל מהנהלת חשבונות, למשאבי אנוש, לשירות לקוחות, שיווק, מכירות וכמובן השילוח ללקוח. ואכן, כשקופצים למים, אפשר ללמוד תוך כדי שחייה.

ועם זאת, היתרון בקבלת עזרה ותמיכה מיועץ לעסקים, הוא היכולת ללמוד ממישהו שכבר היה במים לפנינו ולמד את כל הניואנסים של השחייה הנכונה להצלחה.

במקום להיכנס לזירה עם המון משימות, יעדים ואפשרויות – מבלי לדעת מה הדרך הנכונה להתעסק עם כל זה ולנסות ללמוד תוך כדי תנועה, אפשר לקבל את הדרכתו של "שחיין מומחה". בשורה התחתונה, בעלי עסקים קטנים ובינוניים לא צריכים להבין את כל התמונה בזכות עצמם, בעצמם. הם יכולים לקבל עזרה והדרכה בדרכם, וללכת באופן ישיר להגשמת מטרותיהם.

כיצד יועץ עסקי יכול לסייע?

יועץ לעסקים הוא אדם שעשה את הדרך. יש לו לא מעט כישורים, בלא מעט תחומי עניין – והוא משתמש בהם כדי לעזור ללקוחותיו לצלוח את אתגריהם העסקיים ואף האישיים (אם זה בהלימה לעסק). ליועץ עסקי יש ידע מקצועי בנושא המיועד, כיוון שהוא כבר עשה את הדרך ומדבר מתוך חוויה אישית.

יועץ עסקי מנוסה יודע איך לנהל עסק מצליח, כי הוא כבר עשה את זה. ועל פי כן, יש לו מה לתרום כשהוא רואה עסק שניתן לטעון בו שיפור. ביכולתו לנתח את המצב, להציע פתרונות ואף ללוות את בעל העסק ליישומם. זאת, במטרה להגשים מטרות ולהתקדם לרמה הבאה.

בעלי עסקים נוטים לחפש יועץ לעסקים, במודע או שלא במודע, כשהם מעוניינים בפרספקטיבה חיצונית מועילה על מה שהם עושים מבחינה עסקית וכיצד הם יכולים לגדול.

יש לא מעט דברים שיועץ לעסקים יכול לעשות ולסייע באמצעותם. יועצים עסקיים, בהתאם לתחום המומחיות שלהם, יכולים לסייע לבעלי עסקים ברבדים מאוד ספציפיים, לרבות:

 1. לספק חוות דעת או נקודת מבט מקצועית בנישה מאוד מסוימת
 2. לזהות בעיות
 3. למלא חורים מקצועיים בעסק
 4. לספק מידה נדיבה של אובייקטיביות
 5. ללמד ואף להכשיר עובדים
 6. להחיות ארגונים עסקיים
 7. לתמוך ולעזור ביצירת עסק חדש
 8. לקשר את בעל העסק לאנשים אחרים בתעשייה
 9. לתפקד מנטור עסקי או דמות להשראה וכן הלאה.
אימון עסקי לעסקים קטנים לטיפוח המטרות העסקיות

כיצד יועץ עסקי יכול לקדם עסק כדרך ניתוח מצב אובייקטיבי?

כאמור, יש לא מעט דברים שיועץ לעסקים עושה או יכול לעשות, ועם זאת, אם נרצה לקטלג אותם לכדי 3 קטגוריות שרירותיות, נוכל לקרוא לזה שלב האבחון, שלב ההערכה ושלב היישום.

בשלב האבחון, יועץ לעסקים מתחיל לאבחן ולבדוק מה קורה בעסק. מטרתו היא להבין מה בדיוק קורה ולגלות את כל הפרטים הקטנים הרלוונטיים, המשפיעים על התנהלותו של העסק.

יועץ לעסקים שיודע את מלאכתו ייקח את הזמן כדי להבין בדיוק מה קורה ומה הרלוונטיות שלו לקידום העסק, או לאו. בין הפעולות שיועץ לעסקים יכול לקחת בשלב זה הינן:

 1.  להתהלך פיזית במשרדים הפיזיים באם ישנם.
 2. להיפגש עם כל בעלי העניין בעסק, לרבות מנהלים בכירים, עובדים וכל בעל עניין רלוונטי אחר.
 3. לנתח את הדוחות הפיננסיים של העסק.
 4. לקרוא את כל החומרים הפנימיים של העסק.
 5. לנתח את הבאק אופיס של העסק
 6. לנתח את יעילותן של מחלקות השיווק, המכירות, השילוח/יישום, משאבי אנוש וכיוצא בזה.
 7. לנתח את המיינדסט של המנהלים הבכירים / בעלי העסק, כדי לראות אם הם במקום הנכון לאפשר גדילה, מבחינה מנטלית ורגשית.
 8. וכל דבר אחר שהוא מוצא לנכון לאבחן כדי לאתר בעיות או כשלים.

המטרה של שלב האבחון היא לגלות את כל הפרטים הקטנים בעסק, לזהות אם העסק מתקדם לכיוון ידוע וברור ובהלימה עם מטרתו / משימתו המקורית, ולראות כיצד הפעילויות העסקיות של העסק משקפות את זה.

אני מזמין אתכם לעשות את הצעד הראשון בשיחת ייעוץ ללא התחייבות

5 סיבות מדוע צריך יועץ עסקי לעסק שלכם?

לאחר שיועץ לעסקים מבין מה קורה בעסק, מלפנים ומבחוץ, מלמעלה, למטה ומכל / לכל הכיוונים, הוא יכול להתחיל להרהר ולהבין את המשמעות של מה שהוא ראה.

בשלב זה, שלב ההערכה, עליו להבין ולהעריך מה מתבקש לעשות, איזה שינוי ראוי שיקרה כדי לקדם את העסק. ניתן לחשוב על זה קצת כמו עגלת סוסים אשר נתקעה בבוץ, וכעת הגענו לשלב בו יועץ לעסקים מזהה כי העגלה למעשה נמצאת בבוץ, והוא עומד מבחוץ ומתבונן עליה, כדי לחשוב על פתרונות יעילים. הבוץ המטאפורי במקרה זה יכול לסמן "את הנכונות של העגלה להתקדם מהר יותר, לזוז בצורה יעילה יותר, ולחזור לדרך המלך. בשלב זה יועץ לעסקים יקפיד על…

 1. ניתוח או זיהוי בעיות פוטנציאליות עתידיות: מדובר על בעיות שהוא איתר בעצמו, ו/או בעיות שההנהלה וצוות העובדים העלו בפניו. היועץ משתמש במידת האובייקטיביות והניסיון הרלוונטי שלו בתחום כדי לייצר פתרונות יצירתיים לבעיה.
 2. מציאת פתרונות: יועץ לעסקים ימציא אסטרטגיה הכוללת פתרונות לכל הבעיות הרלוונטיות (הבאות בעדיפות ראשונית) על מנת לעזור לעסק להגיע ליעדיו הדחופים ביותר. בין אם זה אומר לפתור משהו ברמת הגיוס, להגדיל מחזור מכירות, לייעל התנהלות כלכלית, וכיוצא בזה.

איך יודעים שהגיע הזמן ליישם "באדמה"?

כך שבשלב ההערכה אנחנו עוברים מהשטח – מה שקרה עד כה בבית העסק, לתאוריה. כלומר, לרעיונות שיועץ לעסקים יכול להנגיש מתוך הניסיון האישי שלו, ומתוך השדה היצירתי עם בעלי ומנהלי העסק.

אנחנו עולים מן הקרקע, למגדל השן – מתוך שאיפה להבין, מה צריך לקרות באדמה, איך נכון לסדר את השדה כך שיניב את הפירות באופן היעיל והמיטיב ביותר. כשלאחר מכן, אנחנו יורדים חזרה לשדה עם הפתרונות ובודקים אם זה עבד.

ואכן, לבסוף מגיע שלב היישום. ברגע שמנהלי ובעלי העסק הסכימו על תכנית פעולה, מתחילים לבצע את השינויים בעסק. שלב זה יכול להיות מרגש, בייחוד אם כל בעלי העניין נמצאים על הסיפון ונותנים יד.

מטרתה של האסטרטגיה החדשה היא למנף את החוזקות והמשאבים של העסק, ולצמצם עד לבטל את חסרונותיו. ובכך להפוך את העסק "למכונה" יעילה יותר, שיכולה להגיע ביתר קלות לשלבים הבאים. כאשר בשלבים הבאים, כנראה יהיה נכון לחזור על התהליך, כדי לעזור לעסק להתייעל אף יותר, למען הגעתו ליעדים נוספים.

לסיכומו של דבר, יועץ עסקי יכול לעזור לך לקדם את העסק שלך כדרך אבחון, איתור, זיהוי ופתרון בעיות. על היועץ להחזיק בניסיון מקצועי קודם, כדי להבין מה בדיוק הוא רואה, כיצד לנתח ואיך לתת על כך מענה ופתרון.

כמו גם, עליו לדעת כיצד לתקשר זאת באופן כנה, ברור וצלול ללקוחותיו. לפרטים נוספים אודות יכולותיו ומשימותיו של יועץ עסקי וכיצד הוא יכול לסייע לך, ניתן ליצור עימנו קשר.

שאלות תשובות

יועץ לעסקים הוא מומחה בניהול, שיווק, פיננסים ותכנון אסטרטגי, שמטרתו לסייע לבעלי עסקים להשיג את מטרותיהם ולשפר את ביצועים. ייעוץ עסקי כולל בדרך כלל ניתוח שוק, ייעוץ פיננסי, ייעוץ שיווקי ואסטרטגי, ותיאום תכנית עבודה לביצוע המהלכים המומלצים.

יתרונות של להפעיל יועץ עסקי בעסק כוללים הכנסת ניסיון, הסיוע בזיהוי תחומים שחשוב לשפר אתם, הכוונה בפיתוח תכניות עסקיות בזמן אמת, ובסיוע בעיצוב של העמסה עבודתית מתאימה.
יעוץ עסקי יכול לעזור למגוון חברות, מעסקים קטנים ועד לחברות ענק עם התפקיד הראשי בשוק העולמי. אופן השירות והצרכים יכולים להיות כוללים – הכיוונים אסטרטגיים, פיתוח שיווי משקלים בין חלקנו, והעברת טכנולוגיות.
שלומי גבאי
שלומי גבאי

יועץ עסקי המלווה חברות ועסקים מסקטורים מגוונים במטרה להפוך אותם לרווחיים ומובילים בתחומם.

מאמרים נוספים

אודות שלומי גבאי

שלומי גבאי, יועץ עסקי המלווה חברות ועסקים מסקטורים מגוונים במטרה להפוך אותם לרווחיים ומובילים בתחומם. בתהליך הליווי, מבצע שלומי אנליזה לעסק ברמת המאקרו והמיקרו.

למידע נוסף >>>

תוכן עניינים

דברו איתי