שירות יועץ אסטרטגי מומחה לקבל תוצאות במהירות

ייעוץ אסטרטגי

לא מעט יועצים מזמינים אנשי עסקים, יזמים, מנהלים, לתהליך שאמור להשיג שינוי, משהו חדש, תוצאות. הפעם אנו רוצים לגעת בדבר מאוד עמוק, מאוד יסודי, שנועד לחולל מהפך בדרכי חשיבה ובדרכי פעולה, אך גם עם תוצאות ברורות. מתלבטים האם יועץ עסקי ואסטרטגי יוכל לסייע לכם לבסס חברה שבניתם או את זאת שאתם מנהלים כיום? רוצים לדעת האם ובמה יוכל לסייע לכם יועץ אסטרטגי? ללא ספק תמצאו עניין ותועלת בדברים הבאים.

על חשיבותה של אסטרטגיה

במציאות העסקית ניתן לזהות שכבה מסוימת של "כוכבים" (מותגים חזקים, תאגידים חזקים) ועוד הרבה מאוד עסקים קטנים יותר. בין אם מדובר על עסק או חברה גדולים במיוחד ובין אם מדובר על עסק קטן או בינוני, יש אלמנט אחד שמבדיל בין המצוינים לבין הפחות מוצלחים. הדבר הזה, יתכן שכבר ניחשתם, נקרא אסטרטגיה.

ולמה אנחנו מגיעים לנקודה הזאת? יועץ אסטרטגי בכיר מסביר שיש סיבה טובה לכך שהפעילות העסקית משולה לעיתים לשדה קרב. חברות ועסקים רוצים לכבוש לעצמם נתח שוק, להביס מתחרים. הסביבה העסקית היא לעיתים יצרית, מעורבים בה תשוקה וכסף ואגו וגם הרבה מעבר לזה. חברות ועסקים רוצים לנצח בתוצאות העסקיות, לתפוס יותר תשומת לב להביס מתחרים.

כפי שמצביא בשדה הקרב, טוב ככל שיהיה, לא יצליח ללא אסטרטגיה טובה, כך פועלים הדברים גם בשדה הפעולה העסקי. יועץ אסטרטגי נכנס בדיוק למקום הזה. למקום שבו חברה, ארגון או אפילו עסק לא גדול, מרגישים שמשהו מאוד עקרוני מצריך שיפור, חידוד או ביסוס. אם לא קיימת אסטרטגיה או שהיא מזמן לא עודכנה לפי תנאי השוק הנוכחיים, יועץ אסטרטגי יוכל לעזור.

אני מזמין אתכם לעשות את הצעד הראשון בשיחת ייעוץ ללא התחייבות

מהי בעצם אסטרטגיה מנצחת

לא קיימת אחידות דעים מלאה לגבי התשובה לשאלה מהי אסטרטגיה. רבים נוטים לבלבל בין טקטיקה לבין אסטרטגיה. יועץ אסטרטגי מכניס סדר בדברים וחלק מזה נציג בשלב הזה. יועץ אסטרטגי בכיר מסביר שאסטרטגיה היא מעין תוכנית אב או הגדרת כיוון כללית. זו לא רק תוכנית פעולה, אלא משהו עקרוני יותר.

על סמך אסטרטגיה אפשר לבנות תוכנית פעולה טובה יותר, שבשום מצב אחר לא היה אפשר לבסס היטב. יועץ אסטרטגי מוסיף ואומר שכאשר ישנה חשיבה עסקית אסטרטגית, העסק יצליח להתמודד גם מול סביבה עסקית תחרותית, גועשת ולפעמים אפילו מול אי וודאות קשה. מדובר במפת דרכים עקרונית, שבהתאם לה אפשר לבנות מהלכים טקטיים.

שימו לב לעוד נקודה – יועץ אסטרטגי שמסייע לארגון או לעסק לבנות אסטרטגיה מנצחת, מביא עימו מטרה מאוד חשובה. אפילו אם חווים תקופה מסוימת של קושי, זה לא מה שמסיט את העסק מהמסלול הנכון. אפילו אם מבחינה טקטית חווים תקופה של שפל (וכל עסק כמעט חווה תקופה כזאת), לאור האסטרטגיה לא מאבדים עשתונות, ממשיכים קדימה ולבסוף מנצחים.

אסטרטגיה ותרבות ניהולית וארגונית

בין שאר מטרותיו, יועץ אסטרטגי בהחלט חותר להוביל עסק או ארגון, לתהליכי עבודה נכונים, מועילים ורווחיים יותר. אבל הדברים לא מתחילים או נגמרים בזה. בכדי להבין עד כמה התכלית של יועץ אסטרטגי חשובה, נסביר מעט על הקשר שבין אסטרטגיה לבין תרבות ניהולית וארגונית. ארגון יעיל שחותר למצוינות פועל בצורה אחידה, כמו מכונה משומנת. כל חלק וכל בורג מבצע את תפקידו על הצד הטוב ביותר. אבל מעל לכך, חייבת לעמוד תוכנית ושיטה. ללא תוכנית ושיטה, הדברים אף פעם לא יעבדו בצורה הכי טובה שאפשר.

יועץ אסטרטגי שעוזר לבנות אסטרטגיה מנצחת ביחד עם המנהל הבכיר או המנהלים הבכירים, מקנה בכך כלי חשוב ביותר. אסטרטגיה ארגונית שתמיד עומדת ברקע, היא גורם חשוב מבחינה עסקית, פסיכולוגית וניהולית. כאשר ישנו כיוון ברור וחזון לארגון, לא צריך להסביר לעובדים ולמנהלים על ההיגיון של כל מרכיב הכי קטן בעסק. האסטרטגיה והחזון הם סוג של שילוט שנעשה עם הזמן מובן מאליו. זה משפיע על התרבות הניהולית ועל התרבות הארגונית. עסק עם חזון ועם אסטרטגיה ברורה נעשה מגובש מאוד, מוכוון מטרה ובעל תרבות פנימית חזקה.

יועץ אסטרטגי מנוסה מסביר כי במיוחד בארגונים גדולים, הדבר בא לידי ביטוי בעוד המון מישורים. העובדים יותר מחויבים. ישנה שביעות רצון גבוהה. ישנה פחות נטייה ל"ראש קטן" והמחויבות של כלל העובדים תורמת רבות להתנהלות השוטפת וליעדים עסקיים. אגב, דברים אלה בהחלט מחלחלים החוצה, בכיוון החיובי. זה מסייע למיתוג עסקי ולמיתוג הארגוני.

גם מבלי שתהיה יועץ אסטרטגי, תוכל בוודאי להבין זאת מתוך הדוגמא הידועה של גוגל או של פייסבוק. אלה חברות בעלות אסטרטגיה וחזון מגובשים ומרחיקי ראות. עם כל השינויים שחלו ועדיין חלים, אלא מותגים מתפתחים, צומחים ומובילים בקהילה העסקית והטכנולוגית גם יחד.

מה עושים בייעוץ אסטרטגי – כל השלבים

במיטבו, יועץ אסטרטגי איננו אך ורק בעל ידע תיאורטי עסקי, חשוב ככל שיהיה. במיטבו יועץ אסטרטגי משמש או שימש בתפקידי ניהול בכירים, בחברות מובילות בארץ או בחו"ל. זהו איש מקצוע שיודע לראות הן את התמונה הכללית (מבט על) והן את הפרטים הקטנים (נקודת המיקרו). אולם בשלב זה נרצה לומר כמה דברים על מה שקורה בתהליך ייעוץ אסטרטגי עצמו.

בשלב הראשון, יועץ אסטרטגי יחתור להכיר היטב את החברה או הארגון העסקי, בצורה מקיפה ככל האפשר. יועץ ייפגש עם המנהל הכללי, הוא ישוחח עם מנהלי הביניים, מנהלי מחלקות וכן עם לפחות חלק מהעובדים. היכרות עמוקה עם הארגון, של הביצועים אך גם של התחושות, מחויבת המציאות. את השלב הזה מסיימים עם תובנות עקרוניות, הבנה של החוזקות בארגון אך גם של נקודות החולשה.

בשלב הבא, מתחילים לנסח חזון ואסטרטגיה, בשילוב יעדים ומטרות קונקרטיים. אם אסטרטגיה היא הדרך הראשית, יועץ אסטרטגי יסמן גם הנתיבים שמובילים אליה, מכל מקום בו נמצאים. המטרות צריכות להיות הגיוניות, ריאליות וישימות. אין טעם בהגדרת מטרות קשות מדי. כמו כן, אין שום טעם במטרות מעורפלות או ללא ממד הזמן. יועץ אסטרטגי מסייע לבעל העסק או למנהלים לסמן יעדים בשילוב לוחות זמנים. יעדים ומטרות יימסרו בכל רחבי הארגון, למנהלי מחלקות ואגפים, לעובדים מן המניין וכמובן גם למנהלים הבכירים. כל זאת, על רקע האסטרטגיה והחזון שזוהו ושופרו או שנוסחו מבראשית.

בכך לא תם תפקידו של יועץ אסטרטגי ראוי לשמו. לצורך השגת היעדים בונים תוכנית עבודה, שיטות ונהלים. במידת הצורך, מכניסים רפורמה לשיטות עבודה קיימות או מחדדים דגשים שהלכו בעבר לאיבוד עם הזמן. תוכנית עבודה קונקרטית נדרשת, כאשר בתוכה מגוון המטרות, היעדים והכיוון עבור כל עובד ומנהל.

גם בזאת עדיין לא מסתיימת עבודה של יועץ אסטרטגי מיומן ואחראי. נחוץ פרק זמן שבו היועץ ימשיך ללוות את הארגון. לוקח זמן עד שארגון עסקי מסגל חשיבה אסטרטגית חדשה ומפנים עד אחרון העובדים את דרכי העבודה ואת היעדים האישים. הליווי של יועץ אסטרטגי כולל מפגשים להערכת ביצועים. מתבצעים תהליכי בקרה, משובים אישיים ומחלקתיים, ישיבות מעמיקות וכן הלאה. על פי הצורך, ניתן לערוך ישיבות תקופתיות לאורך זמן, תוך בחינת השגת היעדים העסקיים שנקבעו.

כאשר מדובר על ארגון בעל תכלית עסקית, ברור שיש משמעות לשורה התחתונה. ואכן, עבודתו והצלחתו של יועץ אסטרטגי בכיר תימדד תמיד על בסיס תוצאות. כאשר התהליך מבוצע בעזרת יועץ אסטרטגי רב ניסיון, התוצאות ניכרות בכל המדדים. הרווחיות של העסק הולכת ועולה. היעילות משתפרת, כאשר ניתן להביא לחיסכון נאה בעלויות התפעול. במקביל, שביעות הרצון של כל העוסקים במלאכה עולה, גדלה המחויבות ועם ההצלחה ניתן לבסס מודל תגמול איכותי.

לחולל שינוי וצמיחה – מבפנים

תהליכי שינוי אף פעם לא קלים. אבל כאשר מפשילים שרוולים וניגשים למלאכה, מגיעים לתוצאות. אם אתם מרגישים שהעסק שלכם טוב אבל לא מספיק, אם אתם מרגישים שמשהו עמוק חייבים לשפר או שהרווחיות יורדת, זה הזמן לחולל מהפך. זה הזמן לחולל שינוי וצמיחה מבפנים, על ידי גיבוש אסטרטגיה עסקית מנצחת.

ואגב, חשיבה אסטרטגית נחוצה למעשה לכל ארגון חברתי. אפילו אם היא נמצאת ברקע, היא עדיין משפיעה, עדיין רבת משמעות. בארגון, החזון משמש כוח מניע רב עוצמה ורב ערך. מחפשים יועץ אסטרטגי שיעזור לכם לחולל שינוי, עמוק, אחת ולתמיד? זה הזמן למהלך שלכם!

שנים של עבודה ניהולית והיכרות עם הסקטור העסקי, הפכו את שלומי גבאי ליועץ בעל הבנה אסטרטגית ועסקית עמוקה ביותר. מלווה חברות ועסקים מגוונים בתהליך שינוי או שיפור אסטרטגיים, תוך בחינת צרכי העסק, התמקדות ברמת המיקרו וברמת המקרו גם יחד. בניית תוכנית עבודה מסודרת, על בסיס יעדים.

לייעוץ ראשוני עם שלומי גבאי יועץ עסקי, הינכם מוזמנים להשאיר פניה באתר או ליצור קשר טלפוני ישיר.

שאלות תשובות בנושא יועץ אסטרטגי:

התפקיד של יועץ אסטרטגי הינו לסייע לחברה להבין את המצב הנוכחי שלה ולייעץ לה בנוגע לצעדים הבאים להשגת מטרותיה. הם מתמחים בתכנון אסטרטגי, בפיתוח תוכניות להשגת מטרות ארוכות טווח ובזיהוי הזדמנויות עסקיות.

יועץ אסטרטגי מומחה מציע ראיות אובייקטיביות ופיתוח תוכניות להשגת מטרות ארוכות טווח, עדכון והתאמה למצב הנוכחי ולסביבת העסקים, הוא יכול להביא נקודות מבט פנימיות, מאפייני שוק ומענה אובייקטיבי לשאלות אסטרטגיות.

החברות יכולות לזהות כי הן זקוקות ליועץ אסטרטגי כאשר נתוני העסקים לא מתאימים למטרות המקוריות. מומלץ לבדוק האם ישנה צעדי פעולה ארוכי טווח ומהם התוצאות הצפויות, מצב המוצר או השירות בקרב הלקוחות והיכולת להתמודד עם האתגרים והשינויים בשוק.

שלומי גבאי
שלומי גבאי

יועץ עסקי המלווה חברות ועסקים מסקטורים מגוונים במטרה להפוך אותם לרווחיים ומובילים בתחומם.

מאמרים נוספים

אודות שלומי גבאי

שלומי גבאי, יועץ עסקי המלווה חברות ועסקים מסקטורים מגוונים במטרה להפוך אותם לרווחיים ומובילים בתחומם. בתהליך הליווי, מבצע שלומי אנליזה לעסק ברמת המאקרו והמיקרו.

למידע נוסף >>>

תוכן עניינים

דברו איתי