החשיבות של תכנון וניהול תזרים מזומנים בעסק

תכנון וניהול תזרים מזומנים בעסק

תזרים מזומנים הוא מונח מתחום הנהלת החשבונות, מונח אשר מתייחס אל התנועות של העסק, מהעסק החוצה ומהחוץ אל תוך העסק. והוא משמש כלי לתכנון תקציבי,  לחישוב רווחיות ועוד.

תזרים מזומנים תקני הוא אחד הגורמים החשובים לקיום של העסק ולהצלחה שלו. התזרים משקף ראייה אובייקטיבית ונכונה של המצב הפיננסי של ניהול העסק בכל נקודת זמן. תזרים מזומנים גרוע עלול לגרום גם לחברה רווחית להגיע למצב של סגירת העסק במקרה הטוב ולפשיטת רגל וכינוס נכסים במקרה הגרוע יותר.

אני מזמין אתכם לעשות את הצעד הראשון בשיחת ייעוץ ללא התחייבות

תזרים מזומנים – דברים שחשוב לדעת

המונח תזרים מזומנים אינו מתייחס רק לכסף מזומן, אלא לכל הכספים והתשלומים אשר מופיעים באופן קבוע בחשבון הבנק של בית העסק כמו תשלומים, הוצאות  מע"מ, שכר דירה ועוד.

הפקת חשבוניות מצביעה על הרווחיות וההכנסות של בית העסק, אך לא על תזרים המזומנים. רק הגבייה בפועל היא זו המשפיעה על תזרים המזומנים. אם בית העסק לדוגמה, מקבל תשלומים של שוטף פלוס שלושים, רק המועד שבו התשלום ייכנס אל הבנק, כעבוד שלושים יום, הוא זה שישפיע על תזרים המזומנים.

מהי החשיבות של תכנון נכון של תזרים מזומנים

החשיבות של ניהול תזרים תקין של מזומנים היא להשאיר מספיק כסף בחשבון העובר ושב בבנק שיספיק לכיסוי העלויות וההוצאות של בית העסק.

ניהול תקין של תזרים מזומנים יותיר בקופת העסק משאבים כספיים שיאפשרו לבית העסק לצמוח.

ניהול תזרים מזומנים מהווה "מד דופק כספי" של כל בית עסק. ניהול התזרים ובמקביל הכנה של תוכנית עסקית, זהו הבסיס לקבלת החלטות עסקיות  נכונות הקשורות לניהול הכספי של בית העסק.

מעקב אחרי תזרים המזומנים ימנע מבית העסק לחרוג ממסגרת האשראי המאושרת על ידי הבנק וכתוצאה מכך להימנע מתשלום ריביות גבוהות העלולות לכרסם ברווחים של בית העסק.

ניהול נכון של תזרים מזומנים עשוי לסייע לבית העסק להיחלץ ממצב של תקיעות עסקית הנמשך תקופה ממושכת ובמצב חירום לשקף את המהלכים הנדרשים להבראת העסק.

באמצעות תזרים המזומנים אפשר לחזות את מצב חשבון הבנק בעתיד,  לפי צפי של הכנסות והוצאות.

החשיבות של תזרים המזומנים חשוב לבעל העסק אך הוא חשוב לא פחות למשקיעים המתעניינים בהשקעה בחברה. כאשר נתוני התזרים מעידים על איתנות תזרימית ועל יציבות של בית העסק, גדלים הסיכויים שמשקיעים פוטנציאליים ישקיעו את כספם בחברה, אך כאשר הנתונים של תזרים המזומנים מעידים על ההיפך, הסיכוי שהחברה תוכל ליהנות מהשקעות כספיות שיביאו לצמיחה ולשגשוג פוחת באופן משמעותי.

דו"ח תזרים מזומנים – 5 טיפים לניהול יעיל של התזרים

עודדו את הלקוחות שלכם לשלם כמה שיותר מוקדם כמו למשל באמצעות הנחות למזומן ועוד. תשלום מוקדם יסייע לכל בית עסק בתחום הפיננסי ויקל על ניהול תזרים המזומנים.

החזיקו עתודת מזומנים לשעת חירום. כל בית עסק צריך שיהיו לו עתודות כספים לשעת חירום כמו במצבי חירום ביטחוניים,  בתקופה של שפל במכירות, במהלך נפילות כלכליות ועוד. הכלל הוא שחשוב להחזיק עתודות מזומנים לשעת חירום לתקופה של שלושה חודשים עד לחצי שנה.

חשוב לעדכן את התזרים כל יום, לעקוב אחריו מדי יום ולוודא שאתם מאוזנים מבחינה פיננסית, בעיקר אם אתם נמצאים בקצה מסגרת האשראי.

שדרגו את ניהול התזרים מאקסל למערכת ממוחשבת של ניהול התזרים. מערכת ממוחשבת תמנע מכם את הצורך המייגע של כתיבת כל עסקה בדף האקסל. נצלו את חידושי הטכנולוגיה בתחום והשתמשו בהם.

להכניס יותר כסף היא תמיד הדרך הטובה לשיפור תזרים מזומנים, אך אם אין אפשרות גם קיצוץ בעלויות יכול להביא לתוצאות דומות.

לסיכום, עסק שלא  יקדיש תשומת לב וזמן לניהול תזרים המזומנים עלול מהר מאוד להיהפך מעסק רווחי לעסק כושל.

שאלות ותשובות

כן בהחלט, אפילו חשיבות משמעותית! ניהול תקין של תזרים מזומנים יעשה את ההבדל בין עסק מצליח לעסק מפסיד.

מומלץ לעדכן ולעבור על ניהול תזרים מזומנים כל יום. כך תוכלו להיות עם יד על הדופק ולדעת את מצבו הכספי של בית העסק, במיוחד כאשר אתם קרובים לקצה מסגרת האשראי בבנק.

לא. כל כסף אשר נכנס לחשבון הבנק בכל דרך כמו למשל, העברה בנקאית, ביט, צ'קים ועוד, ייחשב לצורך העניין כמזומן.

שלומי גבאי
שלומי גבאי

יועץ עסקי המלווה חברות ועסקים מסקטורים מגוונים במטרה להפוך אותם לרווחיים ומובילים בתחומם.

מאמרים נוספים

אודות שלומי גבאי

שלומי גבאי, יועץ עסקי המלווה חברות ועסקים מסקטורים מגוונים במטרה להפוך אותם לרווחיים ומובילים בתחומם. בתהליך הליווי, מבצע שלומי אנליזה לעסק ברמת המאקרו והמיקרו.

למידע נוסף >>>

תוכן עניינים

דברו איתי